top of page

Makaleler

Corona Virus ve Takıntılarımız

Tüm dünyayı beklenmedik bir şekilde etkisi altına alan COVID19 pandemisi nedeniyle zor günlerden geçtiğimiz bir dönemdeyiz.

Sosyal Fobi

Sosyal ortam denilen şey ve kişinin bu ortamda duyduğu kaygı, kişinin başkaları tarafından görüleceği, gözleneceği durumlarda ortaya çıkan duygudur. Ancak burada kişinin mutlaka bir performans ortaya koyması değil, bizzat insanlarla birlikte bulunması da kişi için bir kaygı unsuru olabilir.

Geleceğin Ebeveynleri

Günümüz koşullarında çocuk yetiştirmenin çok da kolay olmadığı, hatta epey zorlaştığı söylenebilir.  Aile büyükleriyle birlikte oturma devri çoktan kapandı ve “çekirdek aile” dediğimiz yapılar çoğu kez de doğdukları şehirlerden uzakta çocuk büyütmeye çalışıyor. Peki neler  oluyor bu süreçte?

Çocuk Bakıcısı Seçimi

Vicdan azabı; suçluluk duygusu; çocuğunu ihmal etme düşüncesi…Bugün hangi çalışan anne bu sözcükleri bilmez? Çalışırken, en değerli varlığını emanet edebileceği kişi konusunda duyulan bitmek tükenmek bilmeyen endişeler.. Ya onun gösterdiği özeni göstermezse; sevgiyi veremezse; öz bakımıyla ilgili düzeni ihmal ederse. 

Rüyalar ve Semboller

İnsan, bir şeyi anlatmak için söylenen ya da yazılan sözcükleri kullanır. Dili sembollerle doludur; ama sık sık tümüyle tanımlayıcı olmayan işaretleri, resimleri de kullanır. Simge ya da sembol dediğimiz, gündelik yaşamımızdan bilip tanıdığımız ama alışılagelen, açık anlamına ek olarak özgün bağlantılar da sunan, bir terim, bir ad hatta bir resimdir. 

Sağlıklı Evliliğin İpuçları

Evlilik, kültür ve aile yaşantısı olarak birbirinden tamamen farklı iki insanın hayatı paylaşmaya başladığı yepyeni bir dönemdir. 

Çocuk Eğitiminde Sınırlar

Çocuk yetiştirmek belki de dünyanın en ciddi ve en önemli işidir. Çocuğun neyi yapabileceği ya da yapamayacağı, her yaş dönemine göre değişir. Bu konuda ana babanın sezgileri ve sağduyusu onlara yardımcı olur. Ne yazık ki bazen bu sınırlar katı ve dar tutulur, çocuğun gelişimi kısıtlanır. 

Please reload

Panik Atak

Panik-atak tek başına bir hastalık değildir. Kaygı bozukluğu içinde yer alan “ panik nöbeti”, diğer bir deyişle “atak” durumunu her insan hayatının bir döneminde yaşar.

Depresyon Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Kendimizi biraz kötü hissettiğimizde “ depresyondayım” deriz. Gerçekten öyle midir? Depresyon konusuna açıklık getirelim.

Mutlu Evliliğin Önündeki Engeller

Mutsuz evliliğe neler yol açar ? Evlilikte beden dilinin önemi nedir ? Sorunlarımızı nasıl çözebiliriz ? Çift terapisi almalı mıyız ? 

Yaşam ve Farkındalık

Artık günlük yaşamımızda sıkça duymaya başladığımız “farkındalık” terimi ne anlama geliyor?

Ergenlikte Mastürbasyon

Ergenlik, bireyin vücuduna dikkat etmeye başladığı, nasıl göründüğünü önemsediği, başkalarının gözünde önemli olduğunu bilmek istediği bir dönemdir. 

Psikolog Seçiminde Nelere Dİkkat Etmeliyim ?

Psikolog kimdir ? Psikoterapist kimdir ? Çift terapisi mi almalıyım ? Terapi almalı mıyım ? Psikoterapi'nin faydaları nedir ?

Please reload

bottom of page